Ученици от Трето основно училище „Димитър Талев“ – Благоевград за поредна година взеха участие в X Национална конференция за ученици и студенти „Да мислим екологично за бъдещето“, 18–20 март 2026 г., гр. Бургас.
Конференцията е част от Националния календар на МОН за изяви по интереси на деца и ученици. Юбилейното издание на форума събра учени, студенти и ученици и премина под мотото на градската екология – тема, насочена към съвременни решения и добри практики за устойчиво развитие на градската среда.
Юлиян Маринов и Петър Стефанов от 6. Г клас представиха своя принос по темата за намаляване на екологичния отпечатък с разработката „Влияние на тежките метали в човешкия организъм“. Кристияна Кирилова от 6. Г клас и Стефания Чимева от 6. В клас изложиха своя поглед върху „Замърсяването като двигател на климатичните промени“. Мария Стоимирска и Ася Шикова от 7. В клас се потопиха в „Биологичното разнообразие на резерват Парангалица“. От 7. А клас Теодора Митова и Никола Динков влязоха в ролята на природозащитници с темата „Торфищата в България – скритите герои в борбата с климатичните промени“. А Стела Танчева и Зара Шумарова ни пренесоха в света на малките създания с голямо значение за природата – „Пеперудите“.
Нашите възпитаници се впуснаха с много плам и емоция в своите екологични проекти. Те защитиха достойно своите гледни точки за устойчиво развитие и опазване на околната среда, с ясен поглед и стремеж към бъдещи задълбочени и критични проучвания.
![]()