Трето основно училище "Димитър Талев" - Благоевград
"Благодарен съм, че Бог ме е создал болгарин и се гордея пред всички с името българско" из "Преспанските камбани"

Първи ноември - Ден на народните будители

По повод 1 ноември - Деня на народните будители

Ученическият съвет към Трето ОУ „Димитър Талев“ – Благоевград, с ръководител Савина Чимева, организира вдъхновяваща инициатива, посветена на делото и духовния принос на българските будители.

На 30.10.2025 г. Божидара Ташева, Леана Цури и Никол Велкова от 6б клас, заедно с учителя по религия г-н Михов, раздаваха пред училището специално изготвената брошура „Патриотична разходка по стъпките на будителите“, създадена от Елена Илиева, Невена Костова и Анна Гаджелова  от 6а клас.

Освен това бяха подготвени и информационни карти за различни народни будители, които съдържаха:
✅ кратка биография
✅ принос
✅ интересен факт
✅ вдъхновяващ цитат

Тези материали бяха изработени от:

  • Теодора Митова и Зара Шумарова от 7а клас

  • Габриела Цветкова от 7в клас

  • Стефания Чимева от 6в клас

  • Зара Шопова и Ивана Филатова от 6г клас

Инициативата имаше за цел да напомни, че будителите са онези личности, които със слово, знание и дух осветяват пътя на българския народ.
Гордеем се с активността, таланта и вдъхновението на нашите ученици! 

Да пазим делото на будителите – те са светлината на нашата духовност.