Трето основно училище "Димитър Талев" - Благоевград
"Благодарен съм, че Бог ме е создал болгарин и се гордея пред всички с името българско" из "Преспанските камбани"

Ден на четенето в 3. ОУ „Димитър Талев“ – празник на книгите, вдъхновението и споделените истории

В 3. ОУ „Димитър Талев“, гр. Благоевград, Денят на четенето премина с много емоции, усмивки и вдъхновение. През целия ден ученици, родители и гости се включиха активно в инициативата, като превърнаха четенето в истински празник.

Четене в начален етап

Ученици от 2.В и 2.Г клас с учител ЦОУД Адриана Лазарова посетиха първокласниците от 1.Б клас, за да им прочетат гатанки и да подарят книгоразделители. Малките слушатели се отблагодариха, като също зададоха свои гатанки към по-големите.

Учениците от  2.А и 2.Г клас с учител ГЦОУД Станислава Бобоцова посети първокласниците от 1.Г клас с учител Христина Петкова. Всеки второкласник зададе своя гатанка, а първокласниците отговаряха с много ентусиазъм, превръщайки срещата в забавно и ползотворно преживяване.

Учениците от 2.В клас четоха послания за семейството пред учениците от 1.В клас и ги зарадваха с подарък – книжки, които да ги насърчат да продължават да четат и да мечтаят.

В 1.Г клас учениците разказваха любимите си приказки пред съучениците си. Гостуваха им учениците от 2.Г клас, които четоха приказки, а първокласниците оцветяваха героите от тях.

Учениците от 3.А клас с класен ръководител г-жа Грозданова и 2.А клас с класен ръководител г-жа Илиева проведоха съвместна инициатива под надслов „Аз обичам да чета“.

Учениците от 2.Б и 2.Г клас с учител в ЦОУД г-жа Елена Чомберова гостуваха на първокласниците от 1.А клас с учител в ЦОУД г-жа Костадинова. Вместо приказки, те прочетоха забавни гатанки, които предизвикаха много смях и настроение. 

 

Четения с гости в прогимназиален етап

В 5.в клас родителят Фиданка Димитрова прочете главата „Лъжата“, а в 5.г клас гост беше г-н Воденичаров, който също представи същия откъс от „Автобиография“.

В двата класа гостува и Весела Христова от НЧ „Съзнание“, която прочете приказката „Лошата дума“ и подари на децата тетрадки и химикалки.

Шести клас – потапяне в света на Бранислав Нушич и българската литература

Учениците от шести клас проведоха своите инициативи, обединени от творчеството на Бранислав Нушич. Всички паралелки четоха откъси от „Автобиография“, като се спряха върху главата „География“, която предизвика много смях и настроение. В някои часове бяха гледани и филмови откъси по книгата, което допълнително обогати преживяването.

В 6.А клас гостува родителят Цветелина Кръстева-Балева, в 6.Б клас гости бяха родители Петя Чорбаджийска и Надя Велкова, а 6.Г г-жа София Соколова.

Учениците от 6.В клас отбелязаха Деня на четенето с гостуването на Василена Гаврилова, която прочете разказа „Сълзите на мама“ от Димитър Талев. След това учениците споделиха свои любими текстове и се включиха активно.

На 21.11.2025 г. в 6Г. клас г-н Михов също представи откъс от „Сълзите на мама“ от Димитър Талев, който учениците слушаха с интерес.

 

Една много интересна инициатива очаква учениците в начален етап

    От понеделник стартира инициативата „Коледни хроники“, която ще се проведе в периода 01.12 – 23.12. През това време представители на Ученическия съвет ще се превъплътят в ролята на малки елфчета и ще посещават класовете от I до IV клас, за да прочетат кратки празнични истории от книгата „Коледни хроники“.

    Тази книга е направена като адвент календар – всеки ден има своя малък разказ, който носи настроение, топлина и очакване за празниците. Целта ни е да внесем повече зимна магия в училище и да създадем приятни моменти, които да споделим заедно.

Празник, който остава следа

Денят на четенето в 3. ОУ „Димитър Талев“ отново доказа, че книгите събират, вдъхновяват и обогатяват. Учениците показаха, че четенето не е само учебно задължение, а удоволствие и споделено преживяване, което оставя следа у всеки участник.