С благослов от Негово Светейшество Даниил Патриарх Български и притча от житието на Свети Александър Невски за силата на вярата, и благословия от Неврокопския митрополит Серафим завърши традиционната екскурзия на учениците от Трето ОУ „Д. Талев“, Благоевград, изучаващи религия – православие, в София на 23 ноември 2025 г. Съгласно учебната програма по религия – православие за IV клас, ученици от четвърти и пети клас разгледаха молитвените домове на различните вероизповедания в България, разположени в центъра на столицата, като доказателство как българите от векове живеят в мир, разбирателство и взаимопомощ, без значение на своята вяра и етническа принадлежност. Учениците разгледаха архитектурата и слушаха с интерес беседите на своя учител по религия г-н Николай Михов за историята на всеки молитвен дом.
Обиколката започна с посещение на католическата катедрала „Св. Йосиф“, където месата звучеше на полски език, след това на български език за вярващите католици. След това разгледаха Синагогата и с гордост учителят им по религия припомни историческия факт за спасяването на българските евреи от лагерите на смъртта през Втората световна война. Научиха за историята и трудностите, които са преминали евреите в търсене на „Обетованата земя“ за своя народ.
Екскурзията продължи с посещение на църквата „Св. Неделя“, а след това и на джамията „Баня Баши“. Научиха интересни факти за мюсюлманските празници и как смисълът и на православните, и на мюсюлманските празници е вярата и грижата за всеки човек.
Най-вълнуваща за всички беше срещата с Негово Светейшество Даниил Патриарх Български пред храм-паметника „Александър Невски“. С топла усмивка и благ глас той даде духовни напътствия за състезанията в училище и в живота, в които децата трябва да бъдат честни и достойни.
_1.png)